Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   ECONA   Zamień swój antyperspirant na dezodorant naturalny
0

Zamień swój antyperspirant na dezodorant naturalny

Dla wielu osób, skuteczna ochrona przed przykrym zapachem i mokrymi plamami pod pachami jest czymś bardzo ważnym. Obecnie najczęściej stosowanymi do tego celu są dezodoranty i antyperspiranty. Większość tego typu produktów dostępnych na rynku, zawiera mnóstwo składników niekorzystnie wpływających na zdrowie używających je ludzi. Najbardziej niekorzystny wpływ na nasze zdrowie mają antyperspiranty. Popularne obecnie antyperspiranty zawierają silne składniki, powodujące tymczasowe zatykanie ujść gruczołów potowych. Zmniejszają więc one pocenie się. Pot jest zdrową reakcją organizmu na wysiłek fizyczny, chroni nasz organizm przed przegrzaniem. Pocąc się organizm uwalnia toksyny, co pomaga zwalczać przeziębienia i infekcje. Tak duże wyeliminowanie potu powoduje bardzo dużo szkody dla organizmu człowieka. Dezodoranty niwelują tylko przykry zapach potu przez zahamowanie jego rozkładu.


Zarówno konwencjonalne dezodoranty jak i antyperspiranty zawierają substancje obecnie uważane za szkodliwe. Poniżej opisuje niektóre z nich:

  1. Ftalany – Związki z grupy ftalanów, czyli estrów kwasu ftalowego, są obecne w plastyfikatorach dodawanych do produktów z tworzyw sztucznych, farb i rozpuszczalników. Ftalany używane w produkcji dezodorantów, czy antyperspirantów sprawiają że kosmetyk efektywnie przylega do ciała i utrzymuje się na skórze przez długi czas. Niestety ftalany bardzo łatwo wchłaniają się do organizmu i poważnie zakłócają działanie hormonów w organizmie. Wykazano, że wysokie stężenie ftalanów w organizmie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę. Przypuszcza się również, że ftalany wpływają negatywnie na jakość męskiego nasienia. Mimo to producenci dezodorantów nie mają obowiązku umieszczania ftalanów na liście składników na opakowaniu.
  2. Parabeny – występujące w dezodorantach lub antyperspirantach, stosowane są by przedłużyć trwałość kosmetyków i ochronić je przed działaniem drobnoustrojów. Parabeny nie zmieniają zapachu, smaku, ani gęstości kosmetyku, jednak ich obecność w składzie nie pozostaje bez wpływu na zdrowie konsumenta. Są wchłaniane do organizmu przez skórę. Niekorzystnie wpływają na pracę hormonów, wywołują podrażnienia i alergie skórne, nowotwory, a nawet zmniejszają płodność u mężczyzn.
  3. Aluminium (inaczej glin) – Sole glinu są powszechnym składnikiem kosmetyków, takich jak dezodoranty czy antyperspiranty, zatyka pory w skórze, przez co hamuje naturalne zjawisko pocenia się. Niestety, wraz z potem blokowane są również toksyny, które nie mogą się wydostać z organizmu. Jednak po pewnym czasie aluminium bardzo dobrze przenika przez skórę i zaczyna się gromadzić w organizmie. Badania wykazują, że wielokrotne stosowanie antyperspirantów, zawierających związki aluminium, może doprowadzić do powstawania miejscowych reakcji toksycznych. Sole aluminium, jako substancja aktywna, w ostatnim czasie są łączone z rakiem piersi i chorobą Alzheimera.

W prowadzonych testach konwencjonalne dezodoranty wykazują często większą skuteczność niż ich ekologiczne odpowiedniki. Jednakże należy wziąć pod uwagę, iż nasze ciało przyzwyczaiło się już do konwencjonalnego dezodorantu lub antyperspirantu, w związku z czym potrzebuje trochę czasu zanim dostosuje się do nowego, naturalnego produktu. Dlatego też należy wykazać się odrobiną cierpliwości ponieważ na początku stosowania naturalny dezodorant może nie być tak samo skuteczny jak jego konwencjonalny zamiennik.

 

ECONA – sklep ekologiczny Częstochowa – kosmetyki naturalne – naturalne dezodoranty

Ten wpis czytano 13 razy.
Odsłon: 49
ECONA
Nazywam się Damian Dobosz. Odkąd pamiętam interesuje się ekologią. Na co dzień prowadzę firmę instalującą nowoczesne urządzenia grzewcze w celu poprawy jakości powietrza. Prowadzę również, wraz z żoną, sklep ekologiczny Econa. Piszę na tematy związane ze smogiem, jak również o sposobach na zmniejszenie ilości odpadów oraz ...
<< Marzec 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »